You are currently viewing Kolory różnorodności w zespole

Kolory różnorodności w zespole

21 marca to Międzynarodowy Dzień Kolorów – święto, w którym celebrujemy moc kolorów i różnorodności otaczających nas barw. Istnieje wiele dowodów na to, że kolory wpływają na nasze samopoczucie. A czy wiesz, że kolory mają wpływ na relacje międzyludzkie? Tak, różnorodność w zespole jest podyktowana kolorami! Jak zarządzić różnorodnością?

Data święta nie jest przypadkowa. Została wybrana przez Portugalskie Stowarzyszenie Kolorów w pierwszy dzień wiosny, czas równonocy.

Kolory wyrażają nasz nastrój i wywołują emocje. Kolory stosuje się  w medycynie – terapia kolorami nosi nazwę chromoterapii. Ale to nie wszystko. Motyw kolorów jest często wykorzystywany w psychologii.

Kolory w relacjach międzyludzkich

Taylor Hartman wyróżnił 4 typy osobowości i do każdego typu przypisał inny kolor:

  • CZERWONY -charakteryzuje osoby nastawione na działanie,
  • ZIELONY – określający osoby nastawione na ludzi,
  • NIEBIESKI – charakterystyczny dla ludzi nastawionych na proces,
  • ŹÓŁTY – typowy dla osób nastawionych na pomysły.

Każda osoba działa na przecięciu dwóch wymiarów:

  • Nakierowanie na działanie lub większe nakierowanie na ludzi,
  • Introwersja lub ekstrawersja.

zarządzanie różnorodnością

I tak przykładowo osoba „NIEBIESKA” ma tendencje introwertyczne i skupia się na realizacji zadań, na procesie. Z kolej osoba „ŻÓŁTA” jest jej przeciwieństwem – skupia się na relacjach z ludźmi i o tendencjach ekstrawertycznych.

Każdy kolor ma swoje wady i zalety

Ważne jest by rozpoznawać swoje zachowania, gdyż często przy starciu stylów z przeciwnych kolorów może dojść do wielu nieporozumień z powodu innego sposobu  wyrażania swojego zdania i dążenia do rozwiązania problemów. To co istotne, nie istnieje jeden styl. W praktyce te style się przenikają, a natężenie każdego z nich jest indywidualną cechą każdego człowieka. Co więcej, nie ma stylu idealnego. Każdy ma swoje mocne i słabsze strony.

Więcej na ten temat dowiesz się podczas naszego szkolenia DIVERSITY & INCLUSION – ZARZĄDZANIE ROŻNORODNOŚCIĄ. Style komunikacji to jeden z punktów programu szkolenia, w którym poruszamy kwestie zarządzania swoimi stylami komunikacji przez uczestników.

Dodaj komentarz