You are currently viewing Jak ugryźć strategię multichannel content marketing?
Marketing internetowy w b2b

Jak ugryźć strategię multichannel content marketing?

Marketing jest jak podróż do określonego celu. Z reguły nie zawsze wiesz, która trasa doprowadzi Cię tam w sposób bezpieczny i na czas. Bo jeśli weźmiesz zły zakręt, może się okazać, że musisz mocno przyspieszyć, aby wrócić na właściwą trasę.

Na szczęście, marketing nie jest dokładnie tak, jak podróż samochodem. Jeśli przegapisz zjazd, prawie zawsze jest szansa na skierowanie kampanii we właściwym kierunku. Dzięki wielokanałowej strategii content marketingowej nie musisz wybierać jednego kanału marketingowego zamiast drugiego. Możesz dotrzeć do swojej grupy docelowej na wielu platformach jednocześnie.

Nie wiesz, gdzie zacząć swoją podróż? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Czym jest wielokanałowy marketing treści?

Obowiązkiem marketera jest dotrzeć do grupy docelowej tak skutecznie i efektywnie, jak to tylko możliwe. Problem polega na tym, że odbiorcy „konsumują” treści na coraz większej liczbie platform, co oznacza, że Twoje zadanie staje się o wiele trudniejsze.

Dobra wiadomość? W tym miejscu do gry wchodzi wielokanałowa strategia marketingowa.

Multichannel content marketing to zintegrowana strategia marketingowa, której celem jest dotarcie do grupy docelowej w różnych punktach styku, a nie tylko w jednym kanale marketingowym. Chodzi o to, aby planować i produkować treści, które istniejący lub potencjalny klient może napotkać na jednym lub więcej kanałów, z których korzysta.

W skrócie, strategia wielokanałowa polega na „zarzuceniu szerszej sieci”. Zamiast polegać na jednym medium, które ma udźwignąć ciężar działań marketingowych, rozkładamy ciężar na wiele kanałów. Jeśli jeden z nich działa lepiej niż inny, można skupić się na tym, co działa najlepiej. W ten sposób zawsze dotrzemy do właściwej grupy docelowej.

Ważne jest, aby pamiętać, że nadal trzeba stworzyć spójne doświadczenie klienta. Im więcej kanałów obsługujemy, tym bardziej skomplikowane staje się zjednoczenie ich wszystkich pod jedną spójną tożsamością marki. Jeśli nie będziemy ostrożni, ryzykujemy, że będziemy przekazywać mieszane komunikaty, co może zdezorientować, a nawet stracić potencjalnego klienta.

Marketing omnichannel vs. Multichannel vs. Cross-Channel

Zatrzymajmy się na chwilę, aby rozpoznać powszechny punkt nieporozumień. Czy zastanawiasz się na tym: „Jaka jest różnica między marketingiem wielokanałowym, międzykanałowym i omnichannel?”.

Chociaż każdy z tych terminów jest powiązany, nie są one wymienne. Rozłóżmy je na czynniki pierwsze:

 • Multichannel marketing: Produkujesz treści dla wielu kanałów w ramach ujednoliconej strategii marketingowej. W skrócie to jest jak rozpowszechnianie informacji na jak najwięcej różnych sposobów.
 • Cross-channel marketing: W tym przypadku zespół marketingowy koncentruje się na wybranej grupie kanałów, które różnią się grupami docelowymi. Takie połączenie pozwala lepiej zarządzać interakcjami w każdym kanale jednocześnie.
 • Omnichannel marketing: Ten jest najbardziej skomplikowany. Celem omnichannel marketingu jest usunięcie wszystkich potencjalnych barier pomiędzy poszczególnymi kanałami marketingowymi, umożliwiając w ten sposób ujednolicone i spójne doświadczenie klienta we wszystkich punktach styku.

Rodzaje kanałów marketingowych

Zanim stworzymy udaną, wielokanałową strategię marketingową, musimy zrozumieć różne kanały, którymi dysponujemy. Każdy kanał marketingowy to inna ścieżka do grupy docelowej, ale nie każda z nich zapewnia „płynną jazdę”. Jest to możliwe jedynie pod warunkiem dopasowania narzędzi. Decyzja, które z nich są odpowiednie dla Twojej kampanii jest tak samo ważna jak każdy inny wybór, którego może dokonać marketer.

Ogólnie rzecz biorąc, kanały marketingowe możemy podzielić na dwie kategorie:

 • Tradycyjne kanały marketingowe (tj. kanały offline),
 • Cyfrowe kanały marketingowe (tj. kanały online).

Niezależnie od tego, czy praktykujesz marketing B2C czy B2B, zarówno kanały online, jak i offline mogą być skuteczne. Przyjrzyjmy się każdemu z nich bardziej szczegółowo:

Tradycyjne kanały marketingowe

Mimo postępu cyfrowego, tradycyjne taktyki marketingowe nadal mają cenne miejsce w każdej strategii wielokanałowej. Kanał cyfrowy może być królem, ale nie można zaprzeczyć potędze marketingu offline. Oto kilka najważniejszych kanałów offline, z których możesz wybierać:

 • Tradycyjna poczta: poczta bezpośrednia jest jednym z najbardziej skutecznych kanałów marketingowych. W dobie przesytu komunikatów w digital, narastającej ślepoty banerowej i rosnącej liczbie użytkowników Ad Block’ów ten tradycyjny kanał dotarcia z treścią może okazać się strzałem w dziesiątkę.
 • TV i radio: Reklamy telewizyjne i radiowe to świetne sposoby na dotarcie do znacznej ilości osób w krótkim czasie. W końcu komu nie utkwił w głowie radiowy dżingiel?
 • OUTDOOR: Out-of-home marketing odnosi się do wszelkich treści, które są dostarczane poza domem lub firmą Twojej grupy docelowej. Zazwyczaj obejmuje on treści wizualne, takie jak billboard, ławka lub inny rodzaj oznakowania.

Kanały marketingu cyfrowego

Spójrzmy prawdzie w oczy: Marketing cyfrowy nie jest już przyszłością – jest tu i teraz. Wszystkie największe trendy w marketingu dzieją się w internecie. Dlaczego? Ponieważ to właśnie tam znajdują się odbiorcy. Na koniec dnia, to właśnie tam musimy być z naszymi markami.

Trzy ważne kanały marketingu cyfrowego, które należy uwzględnić w strategii wielokanałowej:

 • Email Marketing: W dzisiejszych czasach prawie każdy ma adres e-mail, co czyni ten kanał marketingowy doskonałym sposobem na pozostanie w kontakcie z odbiorcami. Dodatkowo, jego efektywność kosztowa sprawia, że jest on jednym z najtańszych kanałów dotarcia z informacjami do odbiorów.
 • SEM: SEM sprowadza się do zdobycia uwagi największych na świecie wyszukiwarek, takich jak Google, który w Polsce ma pond 95% udziału w wyszukiwarkach. Praca nad SEM sprowadza się do optymalizacji stron www pod kątem wyszukiwarki lub do realizacji kampanii Google Ads.
 • Social Media: Ach, media społecznościowe. Nie jest zaskoczeniem, że ten kanał marketingowy jest jednym z najpopularniejszych na świecie. W końcu przeciętna osoba spędza 2 godziny i 26 minut na mediach społecznościowych każdego dnia będąc w 100% aktywnymi (badanie Global Web Index) . Pomiędzy Facebookiem, Instagramem, LinkedIn i niezliczonymi innymi, ten kanał jest obowiązkowym elementem dla każdego marketera. Jeśli chodzi o wagę poszczególnych mediów społecznościowych w Polsce, to kradną one 2 h dzienni z naszego dnia! Te dane pokazują, że warto zapoznać się z wynikami badania Gemius/ PBI na temat czasu poświęcanego przez użytkowników na dane medium:
Serwis społecznościowy Przybliżony czas użytkowania (w m-cu)
Facebook Ponad 17 godzin
Instagram Ponad 4,5 godziny
Tik Tok Ponad 16 godzin
Twitter Niecała godzina
Snapchat Ponad 3 godziny

 

Dlaczego warto stosować wielokanałową strategię treści?

Strategia wielokanałowa jest w pewnym stopniu skuteczna w pomaganiu im w osiąganiu celów strategicznych. Korzyści ze stosowania wielokanałowej strategii obejmują również:

 • Zwiększona świadomość marki: Prawda jest taka, że docelowi odbiorcy nie siedzą spokojnie w jednym miejscu, czekając aż dotrzemy do nich i przekażemy informację. Korzystają z wielu platform i kanałów, z których każdy jest okazją do generowania świadomości marki i edukowania klienta.
 • Zwiększona liczba konwersji: Stały kontakt z przedstawicielami grupy docelowej sprawia, jesteśmy w stanie troszczyć się o jego potrzeby na każdym etapie lejka.
 • Silniejsze relacje z klientami: Im więcej kanałów używamy, tym więcej danych o klientach możemy zebrać. Może to być cenne narzędzie marketingowe, ponieważ pomaga w gromadzeniu informacji i podejmowaniu mądrych decyzji marketingowych. To z kolei ułatwia zarządzanie relacjami z klientami.
 • Lepsze ROI: Klienci wielokanałowi wydają więcej, nawet do 400% więcej niż klienci jednokanałowi. Jeśli skupisz się tylko na jednym kanale marketingowym, lub nawet na kilku, ryzykujesz utratę ważnych możliwości uzyskania przychodów.

Faktem jest, że wielokanałowy marketing treści nie jest łatwym zadaniem. Przy tak wielu ruchomych elementach łatwo poczuć się przytłoczonym. Na szczęście 🙂 w smart2know prowadzimy szkolenie NOWA STRATEGIA MAREKTINGOWA, które da podstawy do tego, aby Twoje działania marketingowe ruszyły bez przeszkód.

Więcej na temat planowania działań w ramach kampanii dowiesz podczas szkolenia smart2know  EFEKTYWNE PLANOWANIE smart2do .

A już wkrótce druga część artykułu pt. „Jak zaplanować kampanię wielokanałową?”

Dodaj komentarz