You are currently viewing Uważaj na phishing na Facebook’u!

Uważaj na phishing na Facebook’u!

W dzisiejszych czasach media społecznościowe, takie jak Facebook, stały się integralną częścią naszego życia. Pozwalają nam na kształtowanie wizerunku firmy, komunikację z klientami, a także na utrzymywanie kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, dzielenie się ważnymi chwilami oraz nawiązywanie nowych znajomości. Niestety, wraz ze wzrostem popularności tych platform, rośnie również liczba zagrożeń związanych z cyberprzestępczością, a jednym z najczęstszych jest phishing.

Co to jest phishing?

Phishing to forma cyberataku, w której oszuści próbują wyłudzić od nas poufne informacje, takie jak hasła, numery kart kredytowych czy inne dane osobowe. Działają, podszywając się pod zaufane instytucje lub osoby. Na Facebooku phishing często przyjmuje formę fałszywych wiadomości lub postów, które zachęcają użytkowników do kliknięcia w złośliwe linki lub podania swoich danych na stronach wyglądających na autentyczne. Więcej na ten temat dowiesz się poniżej i podczas naszego szkolenie SOCIAL MEDIA MARKETING.

Jak rozpoznać phishing na Facebooku?

Fałszywe wiadomości i posty

Oszuści często wysyłają wiadomości, które wyglądają jakby pochodziły od znajomych lub oficjalnych stron. Mogą zawierać alarmujące informacje, prośby o pomoc lub linki do podejrzanych stron, np. wyglądających jak powiązane z Facebook’iem lub Metą.

Nieznane linki

Kliknięcie w link może przekierować cię na fałszywą stronę logowania do Facebooka, która wygląda niemal identycznie jak prawdziwa. Celem jest nakłonienie cię do podania swoich danych logowania.

Oferty i nagrody

Wiadomości obiecujące niesamowite oferty, nagrody czy darmowe produkty to często pułapki. Oszuści wykorzystują naszą chciwość i ciekawość, aby skłonić nas do kliknięcia w złośliwe linki.

Podejrzane prośby do grona znajomych

Nowe, nieznane konta, które wysyłają zaproszenia do grona znajomych, mogą być fałszywe. Po zaakceptowaniu mogą próbować wyłudzić od ciebie informacje poprzez wiadomości.

Jak się chronić?

Zachowaj ostrożność przy otwieraniu linków

Zawsze sprawdzaj, czy link prowadzi do oficjalnej strony Facebooka lub innego zaufanego źródła. Nie klikaj na linki od nieznajomych lub podejrzane od znajomych.

Sprawdzaj adres URL

Przed zalogowaniem się na stronie Facebooka upewnij się, że adres URL zaczyna się od „https://www.facebook.com”. Oszuści często tworzą strony, które wyglądają identycznie jak Facebook, ale mają nieznacznie zmienione adresy URL.

Używaj dwuetapowej weryfikacji:

Aktywowanie dwuetapowej weryfikacji na Facebooku zwiększa poziom bezpieczeństwa twojego konta. Nawet jeśli ktoś zdobędzie twoje hasło, będzie potrzebował dodatkowego kodu, aby się zalogować.

Regularnie aktualizuj hasło

Używaj silnych, unikalnych haseł dla swojego konta na Facebooku i regularnie je zmieniaj.

Zgłaszaj podejrzane aktywności

Jeśli otrzymasz wiadomość lub zobaczysz post, który wydaje się być phishingiem, zgłoś to Facebookowi. Dzięki temu pomagasz w ochronie siebie i innych użytkowników.

Co zrobić, jeśli padłeś ofiarą phishingu?

Jeśli podejrzewasz, że twoje dane mogły zostać wyłudzone, natychmiast zmień hasło do swojego konta na Facebooku. Skontaktuj się z obsługą Facebooka i poinformuj ich o incydencie. Warto również monitorować swoje konto bankowe oraz inne konta online, aby upewnić się, że nie doszło do żadnych nieautoryzowanych transakcji.

Podsumowanie

Phishing na Facebooku jest realnym zagrożeniem, które może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak kradzież tożsamości czy utrata środków finansowych. Świadomość i ostrożność są kluczowe w obronie przed tym rodzajem cyberprzestępczości. Pamiętaj, aby zawsze zachować czujność i stosować się do zasad bezpieczeństwa, aby chronić siebie i swoje dane w sieci.

Więcej na temat zagrożeń na Facebook’u dowiesz się podczas szkolenia SOCIAL MEDIA MARKETING.

WAŻNE: na to szkolenie możesz uzyskać do 100% dofinansowania z Urzędu Pracy. Skontaktuj się z nami!

Autor:

Karolina Przygońska

Dodaj komentarz