You are currently viewing Onboarding – informacje przed rozpoczęciem pracy

Onboarding – informacje przed rozpoczęciem pracy

Wyniki badań wskazują jasno, że w ciągu pierwszych 45 dni od zatrudnienia z pracy rezygnuje ponad 20 proc. pracowników. Ponad 50 proc. odchodzi w trakcie pierwszych czterech miesięcy. Szczególnie źle sytuacja wygląda w małych firmach, nie posiadających zasobów organizacyjnych, do zorganizowania całego procesu adaptacji, w wielu organizacjach nazwanego „onboarding”.

Tymczasem, 91 proc. osób przyjętych do pracy pozostaje w niej dłużej, jeśli w pierwszym okresie, trwającym około 3-6 miesięcy zostaną właściwie wsparci przez zespół oraz managerów. Pomóc w tym może również dobrze zorganizowany proces wdrożeniowy.

Onboarding składa się z kilku etapów. Rozpoczyna się wcześniej niż w dniu, w którym pracownik na dobre pojawi się w firmie. Jednym z takich działań, poza skierowaniem na wstępne badania lekarskie, jest przekazanie pracownikowi informacji, które pomogą mu przygotować się do rozpoczęcia pracy, a zwłaszcza do pierwszego dnia w pracy.

Co mówią pracownicy o pierwszym dniu w pracy?

Jedną z najczęściej wyszukiwanych fraz związanych z pierwszym dniem pracy jest „pierwszy dzień w pracy co zabrać”, „pierwszy dzień w pracy jak się ubrać”, a także „jak się przedstawić”, „jak wygląda pierwszy dzień w pracy”, „pierwszy dzień w pracy jako kierownik”, „jak przetrwać w nowej pracy”.

Ciekawe opisy przeżyć różnych osób z pierwszego dnia pracy można znaleźć na forach.  Przykłady cytujemy.

„Za każdym razem byłam potwornie spięta i nic nie zapamiętywałam z tego, co do mnie mówiono 😊”

„Punkt 8.00 wchodzi nowy. W garniturku, pod krawacikiem. I widzi, że cały zespół już ciężko tyra, ledwo co mu „cześć” powiedzieli. Nikt nie miał głowy chłopakiem się zajmować. Na chwilę wpadł spanikowany kierownik i „zalał” młodego słowotokiem, z którego nikt nic nie zrozumiał, a co dopiero nowy. Kierownik był zajęty innym problemem, który pojawił się nagle. I tak właśnie wyglądał onboarding nowego!”

„Poznałem chyba ze 100 osób! Nie pamiętam żadnego imienia ☹”

„Cały zespół tyrał, a ja nie wiedziałem, co ze sobą zrobić. I tak mijała godzina za godziną… Wszyscy ciężko pracują, a ja, siedzę spięty przy tym biurku. Po 16.00 zaczęła wydzwaniać mama. Po 18  nieśmiało się pożegnałem, rzucając w przestrzeń : „To ja chyba pójdę już…””

„Przyszłam pierwszego dnia do pracy i okazało się, że osoba, do której miałam się zgłosić jest na zwolnieniu. Nie wiedziałam co mam robić, bo nie znałam nazwiska swojego przełożonego, ani nazwy departamentu w którym mam pracować”

„Nowy siedział 10 godzin bez sensu! Żaden z pracowników nie miał czasu się nim zająć. Nawet jeśli ktoś pomyślał, że chłopak musi się potwornie męczyć, to i tak nikt nie miał dla niego czasu. Gdy wychodziliśmy zpracy zastanawialiśmy się, czy nowy pojawi się w piątek. Pojawił się. Bez krawata i z dużym zapasem kanapek 😊”

Jak zredukować stres związany z rozpoczęciem nowej pracy?

Wiele problemów może rozwiązać pierwszy etap onboardingu, czyli przekazanie pracownikowi kilku informacji jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Informacja, którą powinien dostać pracownik przed rozpoczęciem pracy, może mu pomóc w przygotowaniu się do pracy i zredukować stres związany z pierwszym dniem pracy. Co powinna zawierać taka informacja?

Przykładowe informacje dla pracownika dotyczące pierwszego dnia pracy:

  • jakie dokumenty należy zabrać ze sobą,
  • z kim należy skontaktować się w firmie,
  • informacje dotyczące przełożonego – imię, nazwisko, stanowisko,
  • informacje dotyczące komórki organizacyjnej, w której pracownik będzie zatrudniony,
  • informacje dotyczące godzin pracy i przerw w pracy,
  • harmonogram wdrożeniowy,
  • informacje dotyczące obowiązującego dress codu lub/i przygotowania w przypadku osób zatrudnionych np. na produkcji, w służbie zdrowia, przedszkolu lub w gastronomii.

Przygotowanie takiej informacji jest pracochłonne ale pozwoli szybciej zaadaptować się nowemu pracownikowi. Ograniczenie czynników niepewności wpłynie na większą koncentrację pracownika na zagadnieniach merytorycznych i pozwoli mu skupić się na istocie pracy, a nie zastanawianiu się czy jest właściwie ubrany i jak ma zwracać się do swojego szefa.

Dodaj komentarz