You are currently viewing Pracuj jako Social Media Manager!

Pracuj jako Social Media Manager!

Marzy Ci się kariera Social Media Managera? Sprawdź z nami co należy do jego obowiązków i na jakie wynagrodzenie możesz liczyć.

Od dłuższego czasu w świecie biznesu panuje przekonanie, że jeśli dana firma nie posiada kont w mediach społecznościowych to nie istnieje w świadomości potencjalnych klientów. Nie ma czemu się dziwić. Świat mediów jest coraz bardziej zdominowany przez media społecznościowe. W erze cyfrowej obecność w mediach społecznościowych stała się kluczowym elementem strategii marketingowej każdej firmy. W związku z tym rola Social Media Managera zyskała na znaczeniu, stając się jednym z najbardziej pożądanych zawodów w branży marketingu. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć pracę jako Social Media Manager, ten artykuł jest dla ciebie. Dowiesz się, jakie umiejętności są potrzebne, jakie obowiązki czekają na ciebie na tym stanowisku oraz jak zdobyć pierwszą pracę w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie.

Na czym polega praca Social Media Manager’a?

Social Media Manager odpowiada za komunikację między firmą a klientem za pomocą wszelkich dostępnych mediów społecznościowych. Często zawód ten łączy w sobie nie tylko zadania managerskie, lecz także zarządzanie projektami, specjalizację w zakresie marketingu wideo, copywriting i elementy obsługi klienta. Oznacza to, że social media manager odpowiada nie tylko za tworzenie treści do postów, ale również przygotowanie narzędzi content marketingowych spójnych z treściami, takich jak grafiki, video, infografiki, etc.

Social Media Manager nie pracuje ad hoc. Praca w tym zawodzie wymaga planowania publikacji w poszczególnych mediach i dostosowania publikacji do obiorców korzystających z danej platformy społecznościowej. To rola wymagająca również koordynacji publikacji z wydarzeniami w firmie i na zewnątrz niej. Sedno tej funkcji to bycie na czasie i tworzenie przekazu adresującego potrzeby lub bolączki potencjalnych klientów. Do zadań  należy tworzenie i publikowanie treści, interakcja z użytkownikami, analiza wyników działań oraz opracowywanie strategii, które pomogą firmie osiągnąć swoje cele marketingowe.

Jakie umiejętności są potrzebne?

Znajomość mediów społecznościowych

Musisz być na bieżąco z najnowszymi trendami w mediach społecznościowych, znać specyfikę poszczególnych platform (m.in. Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, TikTok, Youtube) oraz wiedzieć, jak wykorzystywać je do celów marketingowych. Każda platforma ma swoje własne narzędzia, które musisz poznać, aby wiedziec jak je wykorzystać.

Kreatywność Social Media Managera

Tworzenie angażujących treści to podstawa pracy Social Media Managera. Musisz umieć pisać interesujące posty, tworzyć atrakcyjne grafiki i filmy oraz wymyślać kreatywne kampanie, które przyciągną uwagę użytkowników. Twoją rolą jest przyciąganie odbiorców i doprowadzanie ich do konwersji, czyli aktu zakupu lub pozostawienia swoich danych, niezbędnych do komunikacji z nim.

Analityczne myślenie

Monitorowanie i analiza wyników działań w mediach społecznościowych są niezbędne do oceny skuteczności strategii działania. Musisz umieć interpretować dane i wyciągać wnioski, które pomogą w optymalizacji działań.

Komunikatywność

Interakcja z użytkownikami, odpowiadanie na komentarze i wiadomości to codzienność Social Media Managera. Umiejętność prowadzenia rozmów i budowania relacji z klientami jest kluczowa.

Organizacja i zarządzanie czasem

Praca na tym stanowisku często wiąże się z realizacją wielu zadań jednocześnie, dlatego umiejętność planowania i zarządzania czasem jest niezbędna.

Jak zdobyć pierwszą pracę jako Social Media Manager?

Edukacja, kursy i szkolenia

Chociaż formalne wykształcenie w marketingu, komunikacji czy mediach może być pomocne, równie ważne są praktyczne umiejętności. Warto ukończyć kursy online z zakresu marketingu w mediach społecznościowych, oferowane przez platformy takie jak Coursera, Udemy czy LinkedIn Learning. Pomocne są tez kompleksowe szkolenia, takie jak nasze szkolenie SOCIAL MEDIA MARKETING.

Budowanie własnej marki

Najlepszym sposobem na pokazanie swoich umiejętności jest prowadzenie własnych profili w mediach społecznościowych. Stwórz profesjonalne konto na LinkedIn, załóż bloga, dziel się wiedzą i angażuj się w dyskusje branżowe.

Praktyki i wolontariat

Zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych może być wyzwaniem, dlatego warto rozważyć praktyki lub wolontariat. Możesz zaoferować swoje usługi małym firmom, organizacjom non-profit lub start-upom w zamian za referencje i doświadczenie.

Portfolio

Stwórz portfolio, w którym pokażesz swoje dotychczasowe osiągnięcia, projekty oraz efekty działań w mediach społecznościowych. To pomoże potencjalnym pracodawcom ocenić twoje umiejętności i doświadczenie.

Networking

Uczestnicz w branżowych wydarzeniach, konferencjach i webinarach. Poznawanie ludzi z branży może otworzyć ci drzwi do nowych możliwości zawodowych i pomóc w znalezieniu pierwszej pracy.

Obowiązki Social Media Managera

Praca Social Media Managera jest zróżnicowana i dynamiczna. Oto niektóre z głównych obowiązków:

Tworzenie strategii

Tp nic innego jak opracowywanie długoterminowych planów działania, które pomogą firmie osiągnąć cele marketingowe.

Tworzenie treści

Content is king! Chodzi o nic innego jak pisanie postów, tworzenie grafik, filmów i innych materiałów, które będą publikowane na różnych platformach społecznościowych.

Zarządzanie kampaniami

Co obejmuje zarządzanie kampaniami? Planowanie i realizację kampanii reklamowych, promowanie postów oraz monitorowanie ich wyników.

Interakcja z użytkownikami

To tzw. moderacja fanpage. Odpowiadanie na komentarze, wiadomości i recenzje, zamieszczanie komentarzy, budowanie relacji z klientami oraz reagowanie na sytuacje kryzysowe.

Analiza wyników

To monitorowanie efektywności działań, analiza danych oraz raportowanie wyników kampanii.

Aktualizacja wiedzy

Social Media Manager jest na bieżąco. Śledzenie najnowszych trendów i zmian w mediach społecznościowych, testowanie nowych narzędzi i technik oraz ciągłe doskonalenie swoich umiejętności.

Zarobki Social Media Managera

Na początku kariery w tym zawodzie zarobki kształtują się na poziomie 4.000-5.500 zł brutto. Z biegiem czasu i rozwojem umiejętności zarobki wahają się od 4.600 do 6.700 zł brutto. Starszy specjalista może zarabiać od 5.700 do 10.100 zł brutto i powyżej.  Wszystko zależy od umiejętności, doświadczenia, ale także od wielkości firmy, w której pracujesz.

Podsumowanie

Praca jako Social Media Manager to fascynująca i dynamiczna kariera, która wymaga zarówno kreatywności, jak i analitycznego myślenia. Jeśli pasjonujesz się mediami społecznościowymi, masz zdolności komunikacyjne i potrafisz zarządzać czasem, ta rola może być idealna dla ciebie. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest ciągłe uczenie się, zdobywanie doświadczenia i budowanie swojej marki osobistej. Dlatego zapraszamy Cię do udziału w naszym szkoleniu SOCIAL MEDIA MARKETING!

WAŻNE: na to szkolenie możesz uzyskać do 100% dofinansowania z Urzędu Pracy. Skontaktuj się z nami!

Autor:

Karolina Przygońska

Dodaj komentarz