You are currently viewing Co wiemy o nowotworach i jak je postrzegamy?

Co wiemy o nowotworach i jak je postrzegamy?

„Co wiemy o nowotworach i jak je postrzegamy?” to raport z badania przeprowadzonego w 2022 roku.

Zapraszamy  do lektury raportu zawierającego wyniki badania opinii społecznej dot. wiedzy oraz postrzegania chorób nowotworowych przez społeczeństwo.

Badanie zrealizowano w ramach kampanii społecznej „Tylko dwa słowa”.

Problem został zbadany na reprezentatywnej próbie 1000 osób  przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat.

Ze względu na coraz częstsze występowanie nowotworów złośliwych, edukacja na ich temat może okazać się przydatna niemal każdemu z nas. W badaniu 6 na 10 ankietowanych przyznało, że w gronie ich najbliższych jest lub była osoba chorująca na nowotwór. Ponad 70%  z nich nie wiedziało, co w takiej sytuacji powiedzieć osobie chorej, a najczęściej towarzyszącym uczuciem była bezradność.

Leczenie nowotworów złośliwych utożsamiane jest przede wszystkim ze stosowaną od dziesiątków lat chemioterapią. Nie są powszechnie znane spersonalizowane, nowoczesne terapie.

W odpowiedzi na pytanie otwarte o znajomość metod leczenia nowotworów, prawie 89% respondentów wymieniło chemioterapię, a tylko 0,5% terapie celowane. Wiedza badanych o nowotworach pochodzi głównie ze świata mediów oraz z własnych doświadczeń. Respondenci, określając swoją znajomość nowotworów, najczęściej wskazywali raka piersi i raka płuca. Są to najczęściej występujące rodzaje nowotworów, którym od dawna poświęcone są liczne kampanie edukacyjne. Wszelkimi kanałami warto docierać z  informacją o osiągnięciach współczesnej medycyny, dzięki którym nowotwory złośliwe można dzisiaj w wielu przypadkach wyleczyć lub traktować jak choroby przewlekłe. Można wykorzystać organizowane w zakładach pracy dni zdrowia i bezpieczeństwa, aby szerzyć wiedzę o badaniach profilaktycznych, ponieważ wczesne wykrycie choroby daje większe szanse na wyleczenie.

Ciągle zdarza sie, że unikamy profilaktyki, nie badamy się, wierząc, że tym sposobem temat nas nie dotyczy. Trzeba pamiętać o tym, że rak bardzo często przez długi czas nie daje żadnych objawów. Jeśli te objawy pojawią się, zwykle choroba jest już bardzo zaawansowana.

Z kolei osoby, które spotykają sie z chorymi wswoim najbliższym otoczeniu, często są bezradne i nie wiedzą jak można pomóc chorym. Tkwimy w stereotypie, że „rak to wyrok”. Tak nie musi być. Wiedza o chorobie i dostępnych metodach leczenia pomaga w szukaniu właściwych specjalistów i możliwości leczenia. Ważne jest też udzielanie wsparcia mentalnego osobom chorym.

Dbajcie o siebie i o swoich bliskich.

Każdy z nas wie co robić jeśłi złapiemy wirusa czy boli nas głowa. Warto wiedzieć co robić, gdy dotknie nas choroba, a przede wszystkim poddawać się badaniom profilaktycznym i namawiać do tego swoich bliskich.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem i na nasze seminarium, które odbędzie się już 19 maja. Zapisz się już dzisiaj.

Raport_Compass_Good_druk_wydanie_II_poprawione.pdf

Dodaj komentarz