Wśród naszych czterech filarów umieściliśmy wellbeing. Dlaczego?
Zacznijmy od tego co to znaczy. Pojęcie pochodzi od dwóch angielskich słów „well” – dobrze i „being” – bycie, co w języku polskim przekłada się na dobrostan. O czyj dobrostan nam chodzi?
Wierzymy, że dobra firma to nie tylko wysokie przychody, ładne biura i dobre samochody. To również zadowoleni pracownicy. Skąd to zadowolenie się bierze? Jak się okazuje nie jest to tylko kwestia zarobków ale również relacji w pracy, poczucia jej sensu i poczucia, że pracodawca dba o pracowników. Jeśli nie dba, traktują go podobnie i jeśli tylko trafi im się lepsza oferta pracy odchodzą z obecnej. Czasami nawet bez pożegnania. To tylko jeden z powodów dla których wellbeing, czyli dbanie o dobrostan pracowników w firmie, jest ważny.
Nie wszyscy pracodawcy są do tego przekonani. Co ciekawe nie zawsze działania z tego zakresu doceniają również pracownicy. Dlatego osoby, które chciałyby zająć się wellbeingiem w swoich firmach stoją przed dużym wyzwaniem. Ale jest o co walczyć, gdyż osoby zajmujące się wellbeingiem w firmie pełnią funkcję menadżerów szczęścia :).
Często zaczynają bez budżetu (bariera po stronie pracodawcy) i przy dużym oporze pracowników (brak czasu). Jednak okazuje się, że po pierwszych udanych przedsięwzięciach, wszyscy chcą tych działań więcej.
Jak się zabrać do tych działań?
Kilka rad na początek.
- Postaraj się o sojuszników.
- Zbadaj możliwości i potrzeby.
- Zrób dobry plan.
- Zadbaj o komunikację.
- Wdrażaj działania.
- Nie zapomnij o podgrzewaniu atmosfery.
Czy potrzebujesz więcej informacji jak się do tego zabrać?
Jeśli próbowałeś już swoich sił we wdrażaniu nowych przedsięwzięć w organizacji, poradzisz sobie. Jeżeli możesz poczekać – zapraszam na kolejne odcinki bloga. Chcesz, już w przyszłym roku realizować te działania – zapraszamy na nasze szkolenie Wdrażanie działań z zakresu zdrowia w pracy.
Dbanie o dobrostan pracowników jest w dzisiejszych czasach koniecznością. Jeśli nie jesteś jeszcze do tego przekonany to prawdopodobnie nie ma jeszcze takich działań w Twojej firmie.
Odpowiadając na pytanie zadane na początku – o czyj dobrostan nam chodzi? Oczywiście pracowników ale też zarządu i właścicieli firmy. Życie w dobrostanie służy każdemu i jest na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko się tym zająć. Zatem … Menadżerowie szczęścia do dzieła!